Infolinia 800 109 509

Jednolity Plik Kontrolny – enova365 jest gotowa

Od 1 lipca funkcjonują przepisy o Jednolitym Pliku Kontrolnym. System ERP enova365 od pierwszego dnia funkcjonowania nowego prawa jest gotowy na tę zmianę.

Jednolity Plik Kontrolny - JPK w enova365
Przekazywanie danych Urzędom Skarbowym w Jednolitym Pliku Kontrolnym (JPK) będzie dotyczyć każdej procedury podatkowej realizowanej przez organy podatkowe i organy kontroli skarbowej. Dotyczy to szczególnie czynności sprawdzających, kontroli podatkowych, postępowań podatkowych i kontrolnych. Firmy będą musiały na żądanie organu udostępnić wyciągi z ksiąg za wskazany okres i przesłać je drogą elektroniczną właśnie w formacie pliku elektronicznego o określonej strukturze, czyli w formacie JPK.

Czy wszystkie firmy są objęte obowiązkiem raportowania w formacie JPK?

Od 1 lipca 2016 roku obowiązkiem raportowania przy pomocy JPK objęte są firmy duże czyli zatrudniające więcej niż 250 pracowników lub posiadające roczny obrót w wysokości przynajmniej 50 mln euro. 
Małe i średnie firmy od 1 stycznia 2017 roku objęte są obowiązkiem ewidencjonowania VAT przy pomocy JPK, a od lipca 2018 roku będą musiały przesyłać pełny plik sprawozdawczy.
Mikro przedsiębiorstwa wszystkie wymogi dotyczące przesyłania pliku ewidencji VAT będą musiały spełnić od 1 stycznia 2018 roku.

Co dokładnie ma zawierać Jednolity Plik Kontrolny?

Struktura pliku JPK zakłada, że będzie on obejmował następujące obszary:
  • księgi rachunkowej
  • podatkowej księgi przychodów i rozchodów
  • ewidencji przychodów
  • wyciągów bankowych
  • magazynu
  • ewidencji zakupu i sprzedaży VAT
  • faktury VAT

Czemu to takie ważne?

Niezastosowanie się do wymagań nowego rozporządzenia może skutkować odpowiedzialnością karno-skarbową, dlatego niezwykle istotnym jest by przedsiębiorcy byli przygotowani na wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Użytkownicy prowadzący swoją dokumentację w programach komputerowych powinni koniecznie upewnić się, że ich systemy komputerowe będą przygotowane na zmianę prawa.

enova365 będzie gotowa na Jednolity Plik Kontrolny

Wszyscy użytkownicy systemu ERP enova365, którzy posiadają aktualną licencję na rok 2016 otrzymają funkcjonalności związaną z Jednolitym Plikiem Kontrolnym za darmo. Poza samym generowaniem pliku wprowadzony zostanie mechanizm definiowania struktury plików, na wypadek rozszerzenia przez ustawodawcę jego struktury oraz repozytorium plików JPK z pełnym podglądem wszystkich wygenerowanych plików.
Należy pamiętać, że Jednolity Plik Kontrolny wygenerowany w enova365 będzie zawsze zgodny z przepisami prawa, a system będzie miał możliwość weryfikowania spójności i poprawności danych.

enova365 w KOMAKO.asp

Użytkownicy pracujący z systemem enova365 na platformie KOMAKO.asp mogą spać spokojnie. Usługa gwarantuje pracę na najaktualniejszej wersji systemu ERP enova365.
 
Przeczytaj o obsłudze Jednolitego Pliku Kontrolnego w chmurze KOMAKO.asp:

Przeczytaj więcej o JPK: